Menü Kapat

Ulaşlı Avcılar Derneği’ni tanıyoruz …

Tam ismi Ulaşlı Avcılar ve Atıcılar Derneği olan kurum ilk olarak 1960 larda kurulmuş. Bugün halen aktif olan dernek ise 1973 yılında kurulmuş durumda. Belgeli avcı olarak çevre semtlerden katılımcılar dahil 57 üyesi bulunuyor.

Derneğe giriş ücreti olarak bugün tarihi itibariyle 20 TL sembolik bir ödeme yapılması gerekiyor. Her yıl 1 kez olmak üzere de 10 TL üyelik ücreti bulunuyor.

Avcılık belgesi alabilmek için askerlik görevinin herhangi bir şekilde tamamlanmış olması yeterli. Askerlikten muaf olmak veya bedelli olarak tamamlamış olmak sorun teşkil etmiyor. Temelde avcılık belgesi 2 gruba ayrılıyor;

  • Sarı ruhsat olarak bilinen çeşidi karakoldan bugünün maliyetiyle 66TL ödeme yapılarak 5 yıllığına basit şekilde alınabiliyor.
  • Milli eğitim bakanlığı kursları sonrası alınan belge için ise aşağıdaki şartlar geçerli

-3 adet vesikalık fotoğraf

– Avcılık Kursu Bitirme Belgesi

– 02.07.1964 tarihli 492 sayılı Harçlar Kanununda belirtilen Avcılık Harcının yaratıldığına dair makbuz (yaklaşık 370 TL)

– Silah Ruhsatı Almaya Engeli Olmadığını gösteren Adlı Sicil Kaydı

– Sağlık Raporu 

– Süresi geçmemiş av tüfeği ruhsatı olanlardan sağlık raporu ve Adlı Sicil Kaydı gerekmemektedir.

Bunların dışında av yapabilmek için her yıl dernek aracılığı ile avlanma pulu alınması gerekmektedir. Yine avlanma yapabilmek için belirlenen avlaklarda internet üzerinden kota alınması gerekmektedir. Genelde avlak başına 50 ila 300 avcı için kota verilebilmektedir.

Av sezonu her yıl Ağustos ayının 15inden başlar ve 28 Şubata kadar devam eder. Bu tarih aralığında her hafta, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar (domuz avında Salı da dahil) ve ayrıca resmi tatil günleri ve bayramlarda da avlanmak serbesttir.

Av köpekleri, av günleri dışında salınıp gezdirilemez. Bu hayvanların cinsi ile ilgili herhangi bir kanuni düzenleme bulunmamaktadır.

Her 3 yılda bir yönetim kurulu seçimi yapılan derneğin mevcut yönetim kadrosu aşagıdaki şekildedir:

Başkan: Rıza Kara

Başkan Yardımcısı: Hüseyin Gökalp

Muhasip: Nejat Kılıç

Yedek Üyeler: Hamdi Övüç, Barbaros Akın, Barış Akın

Ulaşlı Avcılar ve Atıcılar Derneği, geleneksel olarak aralıklarla helva günleri düzenlemektedir.

Derneğe ön üyelik başvurusu yapmak, gelişme ve duyurulardan haberdar olmak için http://uaad.ulasli.org web sayfasından ulaşılabilir.

İlgili İçerikler

Bir Yorum Yazın